Rekonstrukce kuchyně v paneláku: Jak ji uspořádat?

Konečně jste se rozhodli splnit si sen a provést kompletní rekonstrukci vaší kuchyně? Koupili jste nový byt v Praze, který potřebuje nový kabátek? Jen do toho. Ještě než se pustíte do stěhování, je dobré popřemýšlet, jak zrealizovat kuchyň vašich snů. Kuchyně je místo, kde trávíte velkou část dne a v životě hraje důležitou roli. Měla by být příjemná a hlavně praktická. Dříve byly kuchyně v paneláku oddělené od ostatních místností, působili stísněně a studeně. Dnešní trendy a požadavky na kuchyň se velmi změnily. Pojďme se podívat, jaké dnes máte možnosti a na co se před rekonstrukcí připravit. Pokud vás zajímají výhody a nevýhody koupě byt či rodinného domu, zkuste náš článek.

Rekonstrukce celého bytového jádra – ano nebo ne?

V první řadě je potřeba si rozmyslet, co vše chcete s kuchyní rekonstruovat a kdo se na práci bude podílet. 

Staré panelákové kuchyně jsou většinou navázány na umakartové bytové jádro, a proto se většina domácností při rekonstrukci pouští rovnou i do koupelny. Má to své výhody. Velikosti jednotlivých místností si můžete snadno upravit podle vlastních potřeb například zmenšit nebo zvětšit kuchyň, vyměnit vanu za sprchu, přizpůsobit místo pračce a jiné. Vybouráním můžete odhalit neduhy bytu jako jsou vzniklé plísně, nevyhovující odpady či špatná elektroinstalace. Rekonstrukci tak můžete vzít pěkně od píky a udělat si vše po svém. 

Před zbouráním je potřeba vymontovat a odstranit veškerý nábytek a zařízení, např.:

  • umyvadlo, 
  • vanu, 
  • police, 
  • dřezy, 
  • kuchyňské linky 
  • a další. 

Samotné bourání už jde docela snadno. 

Pokud máte omezené rozpočty a nechcete umakartové bytové jádro bourat, nevadí. Na novou kuchyň to nemá vliv a jádro si můžete potáhnout například novou tapetou, nalakovat nebo vybrat do koupelny nové obklady.

Připravte se také na to, že práce řemeslníků se mohou protáhnout. V dnešní době a při nedostatku šikovných rukou a materiálu, se plánované práce často odkládají a celková rekonstrukce se prodlužuje. Řemeslníky i materiál si proto domluvte včas, aby vás nic nepřekvapilo. 

Typy kuchyní a jak ji navrhnout?

Designování a návrh kuchyně patří mezi ty oblíbenější činnosti zejména pro ženy. Inspirovat se můžete v řadě časopisech o bydlení, na internetu, na sociálních sítích nebo třeba u známých. Kromě vzhledu je také potřeba myslet na praktičnost. Zjistěte si, kde jsou umístěny větrací odvody, větrací šachty nebo přípojky na vodu. Dle toho budete pravděpodobně muset umístit dřez, myčku nebo sporák. V průběhu vaření a pohybu ve staré kuchyni sledujte, jak pracujete. Nepotřebujete větší dřez s odkapávacím prostorem? Máte dostatek pracovní plochy? Máte logicky uspořádané potraviny a jsou při ruce? Toto jsou podněty, které by vám měly pomoci při návrhu. 

Podle dispozice kuchyně zvolte typ. Pro panelákové byty jsou oblíbené klasické kuchyně do I, L nebo U. Pokud hodláte spojit kuchyň s obývacím pokojem, možná oceníte i kuchyň s ostrůvkem. 

Kuchyně do tvaru I

Kuchyně do tvaru I jsou ideální pro malé prostory a byty. Nevýhodou je menší pracovní plocha a málo úložného prostoru. Výhodou je naopak to, že máte vše při ruce a nemusíte během vaření běhat po celé kuchyni.

Kuchyně do tvaru L

Kuchyně do tvaru L patří mezi nejoblíbenější kuchyně, která se skvěle se hodí do panelákového bytu. Tam jsou obvykle situovány podél stěn, ale není to podmínkou. Jednu stranu kuchyně můžete navrhnout i do prostoru. „Lková” kuchyně poskytuje dostatek úložného prostoru, prostor pro rozmístění spotřebičů i velkou pracovní plochu. Doporučuje se pracovní plochy kuchyně uspořádat do tvaru trojúhelníku, kdy na jeho vrcholu jsou části pro “mytí – vaření – chlazení”.

Kuchyně s ostrůvkem

Kuchyně s ostrůvkem jsou sice doménou větších bytů a domů, ale pokud během rekonstrukce propojíte místnosti a vznikne vám vzdušný prostor, není nic proti ničemu, si ostrůvkem navrhnout. Ostrůvek můžete být jedním ze způsobů, jak oddělit kuchyň od obýváku. Jeho největší výhodou je jednoznačně vznik nové pracovní plochy a úložného prostoru. Můžete ho využít i jako jídelní stůl. 

Styly kuchyní a aktuální trendy

Panelákovým kuchyním dnes vévodí světlé barvy jako je bílá, krémová, šedá. Tyto barvy opticky zvětšují prostor. Oblíbené jsou potom barevné, dřevěné nebo kovové doplňky. Co se stylu týče, neuděláte chybu při výběru moderní kuchyně, rustikální nebo retro kuchyně.

Moderní kuchyně

Moderní styl kuchyně se soustředí na praktické rozmístění, ale i vzhled. Pro moderní kuchyně se využívají barvy, které právě letí, velmi často s leskem. Povrch je hladký a působí jednoduše. Skvěle do ní zapadnou nejnovější spotřebiče a vybavení. Velmi často se používají materiály kov, nerez a sklo.

Rustikální a retro kuchyně

Rustikální styl je návratem do minulosti nebo na venkov. Našli bychom je v chalupách našich babiček a ve venkovských sídlech. Doménou rustikálních kuchyní je dřevo, které je často zdobeno ornamenty nebo výřezy. Nejen pro dekoraci a doplňky se používají přírodní materiály a barvy. Tento styl kuchyně vytváří příjemné prostředí a atmosféru.

Mohlo by vás zajímat