Bydlení v bytě nebo domě: Jaké jsou pro a proti

Většina lidí se v průběhu života do této fáze rozhodování dostane – dům nebo byt? Faktorů, které ho ovlivňují je mnoho, a proto je řešení této otázky většinou na delší rozpravu. V rozhodnutí, jestli si pořídit byt nebo dům hrají velkou roli cena, životní styl, okolí nemovitosti a mnoho dalšího. V tomto článku porovnáme oba způsoby bydlení a dáme prostor pro vaše rozhodnutí.

Byt

Pokud jste městský typ, měli byste rozhodně zvážit svůj vlastní byt. To platí i v případě, že jste single nebo žijete jako pár a děti ještě neplánujete. Jednou z hlavních výhod bydlení v bytě je finanční stránka. Koupit nový byt většinou stojí méně peněz a námahy než stavba či koupě rodinného domu. Velkou roli hraje samozřejmě i lokalita, dostupnost MHD a velikost bytu. 

Příklad: Za dvoupokojový byt v centru Prahy nakonec zaplatíte více než za dům na okraji města. Pokud si budete brát hypotéku, je pro vás mnohem jednodušší mít jeden a půl milionu na byt, než čtyři miliony na rodinný dům. 

Výhody bytu

Oproti rodinnému domu se byt docela snadno udržuje. Úklid menšího bytu zabere pár chvilek a místo na zahradě budete maximálně uklízet společné prostory na chodbě. Ideální volba pro vytížené workoholiky, kteří tráví spoustu času v práci nebo se hodně věnují svým koníčkům. Byty jsou rovněž většinou cenově dostupnější než rodinné domy.

Nevýhody bytu

Naopak nevýhodou bydlení v bytové jednotce pro některé lidi může být nedostatek prostoru a soukromí. V bytě nelze pořádat zahradní párty nebo grilování s přáteli. Pokud jste vždy snili o bazénu, soukromé kanceláři a spoustě domácích mazlíčků, možná bydlení v bytě není to pravé pro vás. Jednoduše v bytě není moc co dělat. Pokud chcete něco podniknout, je třeba jít ven. Navíc pokud máte v domě hlučné sousedy, dokáže vám to velmi výrazně snížit kvalitu vašeho života.

Náklady na bydlení v bytě 

V roce 2018 statistický úřad uvedl, že průměrné měsíční náklady na bydlení v bytě činí 6 342 Kč.

Rodinný dům 

V dnešní době stále více lidí touží po klidném životě v blízkosti přírody. Instagram je doslova přehlcen fotkami snídaňových scenérií na velké terase. Stavba rodinného domu navíc nabízí velkou svobodu, protože si svůj domov můžete navrhnout tak, jak chcete. Pro mnoho lidí se starost o dům a domácí kutilství stane koníčkem na celý život.

Výhody rodinného domu

Nespornou výhodou bydlení v domě je určitě velká obytná plocha, pro rodinu s dětmi naprostý ideál. Velký obývací pokoj pro odpolední relax a společně strávený čas, každé dítě má svůj pokoj a veliká kuchyň. Rodinný dům rovněž nabízí nespočet vyžití ve volném čase a to zpravidla díky zahradě. Můžete na ni umístit bazén, můžete se starat o zahrádku, máte větší prostor pro domácí mazlíčky apod.

Nevýhody rodinného domu

S domečkem to ale není jen samé pohodlí. Především je okolo domu hodně práce. Kolem domu je pořád co dělat. Investice do stavby či koupě bydlení tedy zdaleka nemá konečnou hodnotu a je třeba se na ni spolehnout při jejím pravidelném financování. Jak už jsme zmiňovali výš, než uklidíte takový rodinný domek, zabere vám to poměrně dost času. Je to jedna z věcí, s kterou musí člověk počítat.

Stěžejní a rozhodující faktory při rozhodování, zda pořídíte byt či dům, jsou tedy životní styl a vaše finanční možnosti. V současné době trh nabízí množství kompromisů, a to byty se zahradou, případně řadové domy se zahradou či bez zahrady.

Náklady na bydlení v domě

V roce 2018 statistický úřad uvedl, že průměrné měsíční náklady na bydlení v rodinném domě činí 4 858 Kč. Tedy o více než čtvrtinu méně, než platí obyvatelé bytů.

Mohlo by vás zajímat