Průvodce, jak vybrat správnou matraci

Kvalitní spánek je základ všeho. Zhruba třetinu svého dne strávíme v posteli, a proto bychom měli věnovat náležitou pozornost tomu, na čem spíme. Správná postel není jen jeden pouhý produkt. Jedná se o komplex složený ze tří důležitých věcí ー z matrace, postelového roštu a z celkové konstrukce postele včetně rámu, nohou a čela. V dnešním článku se zaměříme na matraci a vysvětlíme, podle jakých kritérií byste ji měli vybírat.

Materiál matrace

V dnešní době je velikost sortimentu tak široká, že člověk sám neví, jakou matraci vybrat. Každý materiál má své výhody, a proto je dobré si nejdříve uvědomit, jaká očekávání od matrace máte. Existuje mnoho typů matrací, my si však v tomto článku představíme ty nejzákladnější a nejprodávanější.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou nejprodávanějším typem matrace, a to především kvůli jejich univerzálnosti. Pěnová matrace může přijít na jakýkoliv typ roštu. Pokud si ale myslíte, že existuje jeden typ pěny, pletete se. Na dnešním trhu jsou dostupné matrace z celé řady pěn, přičemž každá má trochu jiné vlastnosti. Velmi často se v jedné matraci kombinuje více různých pěn, které dohromady dokáží vytvořit matraci, na které se dokonale rozloží tlak těla. Uvádíme jednotlivé druhy pěn:

  • PUR pěna,
  • HR pěna
  • paměťová pěna,
  • latex a další.

Pružinové matrace

Pružinové matrace nabízejí nejvzdušnější materiál pro lidi, kteří se v noci často potí nebo spí ve vlhčím prostředí. Pružinové matrace se nejlépe hodí na pevný či lamelový rošt. Rozdíl mezi pružinovou matrací, která se vyráběla dřív a dnes je obrovský, proto se nenechte odradit dřívějšími zkušenostmi, kdy jste po pár měsících spaní udělali do matrace svou vahou důlek a pružiny vás bodaly do žeber.

Zdroj: www.vyspimese.cz

Pružinové matrace se dnes vyrábí z velmi kvalitních materiálů, a ve spojení s pěnami dokáží jednoznačně zaručit pohodlí. V každém případě, pokud chcete poradit, jak vybrat matraci, doporučujeme obrátit se na specializované prodejny, kde vám skvěle poradí a vezmou v potaz všechny vaše individuální požadavky. 

Obecně existují tři typy pružin, a to:

  • jednoduché,
  • bonelové,
  • taštičkové.

Další typy matrací

Doba postupuje dopředu, a tak se vyrábí nové a nové materiály matrací, které dokáží zaručit dokonalý a bezstarostný spánek bez převalování. Další známé typy matrací jsou například:

  • sendvičové,
  • gelové,
  • zónové.

Tvrdost (tuhost) matrace

Velmi důležitý parametr, podle kterého byste měli matraci vybrat je její tuhost. Tvrdost neboli tuhost matrace se nejčastěji volí podle vašeho vlastního pocitu z ležení a nejčastější polohou spánku. Stupně tvrdosti se většinou uvádějí na stupnici 1-5 s tím, že stupeň 1 označuje velmi měkkou matraci a stupeň 5 naopak velmi tvrdou matraci. Co se týče dělení podle polohy spánku, obecně se dá říct, že pokud spíte na zádech, můžete bez problému vybírat matraci s tužším kořínkem, tedy na stupni 3-5. Matrace by pro vás měla být především podporou. Pokud spíte na břiše, měla by být matrace o něco měkčí, aby vás zbytečně netlačila, ale zase ne moc měkká, abyste se nepropadali. Nejměkkčí matraci na stupni 1-3 by měli volit spáči na boku. Pro ně je nejdůležitější, aby matrace ustoupila ramenům a kyčlím.

Věk

Základní poučky podle věku jsou, že děti do 15 let by měli spát spíš na tvrdší matraci, a to proto, že se jejich pohybový aparát teprve vyvíjí a potřebuje dostatečnou oporu. Starší lidé by měli volit střední matraci. Jednak ne moc tvrdou, aby netlačila a druhak ne moc měkkou, aby se z ní dobře vstávalo. 

Mohlo by vás zajímat