Jak zvládnout úklid domácnosti

úklid domácnosti a čistící prostředky

Studie prokazatelně ukázaly, že psychika a nepořádek spolu velmi úzce souvisí. Víte, jak zní rčení: „Podržte řád a řád podrží vás”. Nejefektivnější úklid nastává ve chvíli, kdy si zavedete určitou uklízecí rutinu a dodržujete ji. Pro úklid většího rozsahu je nejdůležitější zvolit systém a předem připravit vše potřebné. Pak vás v procesu práce nebudou zdržovat drobnosti, (např. shánění čisticích prostředků nebo krabic na uložení nepotřebných věcí).

Organizace úklidu aneb Jak na úklid

Určit si směr úklidu je důležité – můžete postupovat buď odzadu dopředu, zprava doleva nebo naopak. Tím, že si určíte směr, kterým budete v rámci bytu či domu postupovat, zabráníte nesouvislému pobíhání z pokoje do pokoje.

Tip: vyhraďte si jednu bedýnku či plastový box, do kterého budete v průběhu úklidu ukládat věci, které jste našli v místnosti, kam nepatří. Jakmile budete mít všechny místnosti uklizené, můžete vrátit všechny věci z boxu na své místo.

Co se týče vertikálního směru úklidu, vždy postupujte od stropu po zem. Kdybyste nejdřív místnost vytřeli a následně začali utírat prach z polic, budete postupovat velmi neefektivně, jelikož všechen prach z polic spadne zpět na zem. Začněte tedy od lustru, přes poličky, skříňky až po zem.

Průběžný úklid

Pokud se vám často stává, že přijdete večer domů a byt je jako po výbuchu, čtěte dál. Princip průběžného úklidu je jednoduchý koncept, díky kterému budete mít doma vždy uklizeno a nebudete muset stresovat, když přijde nečekaná návštěva.

Průběžný úklid spočívá v činnostech, které nezaberou ani ne pět minut, a které zvládnete udělat kdykoliv během dne. Jde o zapojení úklidu do běžného denního režimu. Zabráníme tím shromažďování nepořádku až do „úklidového dne”. Činnosti průběžného úklidu jsou jen otázkou zvyku. Pokud přečkáte počáteční lenost, uvidíte, že vám tato metoda velmi pomůže s udržováním pořádku v domě či domě. 

  • Nepoužívejte dřez – zvykněte si, že poté, co dojíte, talíř hned umyjte (případně ho vložte do myčky
  • Po čištění zubů omyjte umyvadlo – je na vás, jestli zvolíte ráno nebo večer, ale zkuste si nastavit, jakmile si vyčistíte zuby, omyjte umyvadlo s nábytkem bezprostředně u něj. Stejně tak můžete udržovat v čistotě toaletu. 
  • Správná kuchařka musí mít uklizeno – moudro, které mi říkala moje babička. Pokud zrovna vaříte, využijte veškeré mezery k úklidu kuchyňské linky a umývání nádobí. Zabráníte tak výbuchu v kuchyni, který se kolikrát lidem po dovaření na lince nahromadí.

O pravidle pěti minut, jsme již psali v tomto článku. Jedná se o naprosto totožný princip. Veškeré činnosti, které zvládnete udělat do pár minut neodkládejte a udělejte je hned. 

Tip: Při větším úklidu nezapomínejte také na mytí oken i dveří a to jak interiérových, tak vstupních dveří do domu či bytu. Obzvlášť se zaměřte na kliky a madla, kterých se nejvíce dotýkáte, mohou se na nich množit bakterie a viry.

Vybavení pro úklid

Správné úklidové prostředky jsou základ k rychlému a efektivnímu úklidu. Pokud budete mít na vše jednu hadru, bude úklid víc než složitý a věřte, že budete mít sto chutí se na to velmi rychle vykašlat. Pokud si udržíte systém i v úklidových pomůckách, bude pro vás celý proces mnohem jednodušší. Co se týče čistících prostředků, můžete zvolit místo čistícího prostředku na každý povrch, místnost či věc zvlášť, přírodní čistící produkty, které tolik nezatíží planetu ani zdraví. Přeci jen i při úklidu je třeba myslet na ekologické chování.

Vše pro úklid

  • mop a kbelík
  • smeták (smetáček a lopatku)
  • vysavač
  • rukavice na úklid
  • vlhčené ubrousky na úklid
  • prachovky
  • houbičky, hadry, utěrky
  • pytle

Mohlo by vás zajímat