Prague Pride 2022

Co je Prague Pride

Příští týden tradičně započne festival Prague Pride, který se v Praze koná již od roku 2011. Prague Pride je festival, který má za poslání podpořit skupinu LGBT+ osob, které mají prostřednictvím festivalu možnost promluvit a podílet se na osvětě proti transfobii a homofobii v České republice. Prague Pride mimo svého velkolepého a známého průvodu Prahou, podnikne několik workshopů, diskuzí, přednášek, kulturních představení, sportovních akcí a podobně. V letošním roce organizátoři chystají přes 150 akcí a aktivit.

Kdy je Prague Pride

V letech před pandemií se festivalu zúčastnilo okolo 92 000 návštěvníků. V souvislosti s opatřeními spojenými s nemocí covid-19 byl počet návštěvníků značně omezen, ale i přesto se festival konal každý rok. A kdy se vlastně letošní Prague Pride koná? ー 8. – 14. srpna 2022.

Prague Pride průvod a trasa

Známý průvod proběhne v sobotu 13. srpna 2022 jakožto vyvrcholení celé festivalu. Průvod započne 13 hodin na Václavském náměstí, odkud účastníci půjdou tříkilometrovou trasu. Účastníci se však mohou začít shromažďovat již od 11:30 hodin. Pochod bude procházet přes ulice Na Příkopě, Celetná, Staroměstské náměstí a Pařížská. Přes Čechův most budou pokračovat na Letnou.

Pro účastníky festivalu je průvod velkým potěšením, jelikož skrz pandemii covid-19 proběhne po třech letech.

Prague Pride vlajka

Prague Pride vlajka, která se také dá označit jako duhová vlajka, je zároveň vlajkou komunity LGBT+. Tuto vlajku poprvé navrhl lidskoprávní aktivista a umělec Gilbert Baker v 70. letech. Baker původně navrhl osmibarevnou vlajku, která znázorňovala vlastnosti ー sexualita, život, zdraví, sluneční svit, příroda, magie/umění, harmonie a duch. Časem se podoba vlajky upravovala na základě nízké dostupnosti látek či barev. Určitou podobnost můžeme spatřovat ve vlajce italského pacifického hnutí. Rozdíl je ale v uspořádání a počtu barev. V současné době si používá upravená verze vlajky, která má šest pruhů.

Mohlo by vás zajímat