Jak se stěhovat: Tipy na stěhování

Přestože je většinou stěhování radostná událost, kterou začíná další etapa života, stěhování do nového bytu či domu samo o sobě není nic, o co člověk stojí. I lidé, kteří měli sbalených jen pár krabic, potvrzují, jak moc je stěhování náročné. Teď si představte, že stěhujete celou domácnost včetně lednice, postelí, skříní a dalšího nábytku. Už jen při té představě se nejeden zapotí. Jak se přestěhovat za co nejkratší čas, a pokud možno s co nejmenšími problémy a náklady? Na to se podíváme v tomto článku.

Kolik stojí stěhování

Stěhování může být dost nákladná věc. Kór když nemáte žádné zkušenosti, kupujete nové krabice na stěhování, stěhujete v jednom osobním autě a vaše nové obydlí je daleko. V určitou chvíli, byste si měli sednout a porovnat plánované náklady za stěhování. Ve spoustě případech vyjde levněji, pokud si najmete ideálně stěhovací službu v Brně nebo Praze. Nejen, že vám se vším pomohou a poradí, ale také vám ušetří peníze. Stěhovací služby rovněž půjčují krabice a popruhy na stěhování, za které byste v opačném případě utratili hodně peněz.

Jak postupovat při stěhování

Pokud jste se definitivně rozhodli, jakým způsobem budete stěhovat, můžeme přejít k jádru věcí. Aktivitu jsme rozdělili do třech fází, podle kterých se budete nejlépe orientovat – před stěhováním, balení věcí a samotný přesun.

Před stěhováním

Ještě než nastane den D, je dobré popřemýšlet, jak si stěhování usnadnit. Je dobré se připravovat klidně i několik týdnů dopředu, a podle toho přizpůsobit další činnosti. Pokud víte, že se budete stěhovat, můžete tomu přizpůsobit poslední nákupy. Jednoduše nebudete nakupovat tolik potravin a věci do zásoby, protože by to pro vás později byla zbytečná starost navíc. Pár dní před stěhováním můžete také pozvat přátele a uvařit jim ze „zbytků” dobrou večeři a rozloučit se s domečkem či bytem. 

Zmenšovat množství majetku se pak dá u všeho. Není dobré nechávat třídění oblečení, osobních věcí či dekorací až na den D. Bude vás to zbytečně stresovat a vyprodukujete mnohem víc odpadu. Lepší je třídit věci postupně. Pokud zjistíte, že polovinu věcí ve skříni již nenosíte, bylo by hloupé ji s sebou stěhovat. Zkuste raději vyřazené oblečení protřídit. Z oblečení, prostěradel, ručníků a povlečení, které už nejsou na nošení, nastříhejte hadry na úklid a pěkné oblečení prodejte v bazaru. Nejen že něco málo vyděláte, ale také se zachováte ekologicky a pomůžete planetě.

Stejně tak můžete protřídit všechno ostatní – nádobí, dekorace a doplňky, obuv a další vybavení. Pokud si uděláte ve věcech pořádek ještě před stěhováním, budete alespoň vědět, kde co je a nic vás nepřekvapí.

Balení věcí

Balení věcí je asi nejproblémovější částí stěhovacího procesu. Jak jsme zmiňovali výše, pokud zvolíte služby stěhovací firmy, půjčí vám krabice a vše potřebné, co usnadní balení. Pokud stěhujete bez firmy, bude nejlepší sehnat krabice zdarma. Zkuste se poptat v obchodech nebo u známých, jestli se jim na půdě neválí pár krabic od banánů. Pokud ne, existuje ještě pár projektů, které „banánovky” půjčují za menší poplatek. Pokud byste se rozhodli krabice kupovat, celé stěhování se vám opravdu výrazně prodraží.

Hlavním heslem stěhování je tedy ušetřit co nejvíce místa. Buďte vynalézaví. Křehké dekorace či skleničky zabalte do ručníků nebo třeba ložního prádla. Ušetříte tím noviny i další krabice. Využijte volné místo v různých krabičkách, květináčích nebo třeba krabicích od bot. 

Co se týče oblečení, můžete vyzkoušet některé vychytávky. Bundy, halenky, kabáty a jiné kusy oblečení, které vám visí na ramínkách, nesundávejte. Místo toho několik ramínek pohromadě zabalte do igelitových pytlů a zajistěte třeba gumičkou. Pokud máte oblečení v komodě, nechte vyskládané komínky v jednotlivých šuplících a každý zvlášť zabalte do igelitu nebo ho zajistěte gumičkou.

Poznámka: U stěhování je velmi důležité popsat jednotlivé krabice, abyste měli přehled, co v nich je. Můžete krabice na stěhování popsat podle pokojů nebo zvolit systém barevných značek.

Přesun věcí

Logistika stěhování závisí na tom, jestli jste se rozhodli stěhovat na vlastní pěst nebo si objednali stěhovací firmu. V tom horším případě stěhujete svépomocí a je tedy třeba rozhodnout, jestli budete krabice, nábytek a další věci stěhovat v osobních autech nebo budete mít k dispozici dodávku či nákladní auto. Za nás je rozhodně jednodušší a levnější volbou dodávka nebo nákladní auto. Půjčovné takového dopravního prostředku stojí okolo 1 500 korun na den. Vleze se tam většina věcí naráz a uvidíte, že takové stěhování lednice a většího nábytku je potom úplně o něčem jiném.

Mohlo by vás zajímat