Jak vybrat kočárek

Při výběru kočárku je nejdůležitější myslet na to, kolik prostoru vám poskytne. Budete potřebovat dostatek místa pro dítě i pro sebe. Na trhu najdete několik typů kočárků. Oblíbené kočárky se sedačkou mohou být skvělé, když dítě spí nebo si hraje. Kočárek se stojanem nebo madlem může být pohodlnější pro přenášení nákupu nebo jiných jednoduchých věcí, ale nemusí být pro dítě bezpečný. 

Při výběru byste měli zvážit účel použití. Budete s ním jezdit po městě na nákupy? Hodláte vyrážet na procházky do lesa s horším terénem? Budete potřebovat kočárek převážet v autě? Než si nějaký vyberete, určitě si prohlédněte všechny možnosti.

Jaké jsou typy kočárků?

Na trhu je mnoho typů kočárků. Kočárky se vyrábějí v mnoha tvarech, velikostech, barvách a z různých materiálů. Kočárek musí být odolný, lehký a kompaktní. Důležitá je také snadná manipulace a úložné prostory pro sbalení čistých a bezpečných věcí pro dítě. V závislosti na vašich potřebách si můžete vybrat jednoúčelový kočárek (například pouze s korbou) nebo kombinovaný kočárek, který umožňuje měnit způsob sezení dítěte a hlavně jsou to kočárky, které vám vydrží až 3 roky s růstem věku dítěte. Takové kočárky se vyrábí typu 2v1 nebo 3v1.

Hluboký dětský kočárek

První volbou pro dětský kočárek je kočárek s hlubokou korbou. Kočárek poskytuje dostatek prostoru pro dítě i rodiče, ale vydrží vám maximálně jeden rok. Slouží převážně pro překlenutí doby, kdy dítě v kočárku spí a zatím netouží objevovat okolní svět. Kočárek s hlubokou korbou není moc skladný a není ideální na cestování nebo častý převoz dítěte. 

Sportovní dětský kočárek

Sportovní kočárek je ideální pro použití v různých typech terénu. Patří sem tráva, štěrk, písek, městské chodníky a silnice. Kočárek s otočnými koly, která se snadno pohybují po nerovném povrchu, bude ideální pro někoho, kdo rád chodí na procházky. Kolečka kočárků také umožňují tlačit nebo táhnout dopředu bez větší námahy. Díky tomu máte větší kontrolu při změně směru. 

Golfový kočárek

Nejlepší na golfových kočárcích je, že jakmile je jednou zakoupíte, zůstanou vám několik let. Golfové kočárky jsou ideální pro větší děti, které už zvládají procházky, ale stále hrozí, že se cestou unaví. Dodávají se v mnoha různých velikostech a barvách a lze je převážet z domova do auta i na pláž. Dodávají se v mnoha různých tvarech, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe odpovídá osobnosti nebo stylu vašeho dítěte. Navíc jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily různým terénům, takže jsou ideální pro venkovní použití. Terén se může pohybovat od rovných travnatých polí až po skalnaté útesy.

Sourozenecké kočárky

Kočárek má v každé rodině své cenné místo. Je to nejen praktický dopravní prostředek, ale také místo, kde se sbližujete se svými dětmi. Pokud máte doma dvojčátka nebo sourozence v blízkém věku, bude se vám hodit sourozenecký kočárek. Ten umožňuje převoz více dětí najednou. Je třeba ho vybírat pečlivě a před výběrem je důležité zvážit jejich vlastnosti a specifikace. Sourozenecké kočárky se vyrábí v různých typech sezení: nad sebou, vedle sebe, za sebou.

Na co se zaměřit při výběru kočárku

Rozměr kočárku

Kočárky se vyrábějí ve všech tvarech a velikostech, ale nejdůležitějším faktorem jsou jejich rozměry. Při nákupu kočárku je důležité zvážit, k jakému účelu jej budete používat. Chcete jej používat jako dětskou autosedačku? Pokud ano, budete potřebovat větší model. Chcete jej používat jako kočárek na běhání? Pokud ano, budete potřebovat takový, který je lehký, snadno ovladatelný a malý.

Hmotnost kočárku

Nejlepší kočárek neváží o mnoho více než malý batoh, ale unese mnohem větší váhu. Hmotnost by měla být rovnoměrně rozložena mezi kola a rukojeti. Rám by měl být dostatečně lehký, aby zvládl většinu situací, ale dostatečně pevný, aby vydržel občasné nárazy a škrábance. Rukojeť by měla mít pohodlný úchop a pohodlnou polohu pro ruce. Zadní kola by měla být vybavena velkými plochými pneumatikami, které snadno tlumí nárazy a škrábance a zároveň zůstávají na místě. 

Kola kočárku

Na výběr je mnoho možností od plastových přes gumové až po nafukovací. Plastová kola vám budou stačit v případě, že budete s kočárkem jezdit po zpevněných cestách převážně ve městě. Do terénu jsou vhodnější gumová nebo nafukovací kola. Musíte rozhodnout, zda chcete model s pevnými nebo otočnými koly. Otočná kola jsou vhodná na místa, kde je nutné časté objíždění překážek. Druhou věcí, kterou je třeba zvážit, je počet kol. Někteří lidé dávají přednost modelům se 4 koly, jiní dávají přednost 3 kolům. Oba typy konstrukce jsou kvalitní, záleží jen na vás, kterému dáte přednost.

Bezpečnostní prvky kočárku

Bezpečnost by měla být při výběru kočárku prioritou číslo jedna. Bezpečnost zahrnuje správnou instalaci a používání nožní a ruční brzdy a prvků proti krádeži. Kočárek by měl být schopen unést váhu vašeho dítěte a veškerého příslušenství, které se rozhodnete vozit s sebou. Mezi bezpečnostní prvky mohou patřit zámky proti krádeži, které zabrání zlodějům v krádeži kočárku, nebo GPS lokátory, které vám pomohou najít kočárek v případě jeho ztráty nebo krádeže.

Nosnost kočárku

Kočárek může vozit dítě v různých provedeních, od malého lehkého kočárku až po velký, těžký, plně naložený kočárek. Při výběru kočárku je třeba zohlednit velikost a hmotnost dítěte. 

Skládání kočárku

Skládací kočárky jsou při cestování s dítětem neocenitelné. Umožňují vám nosit dítě s menší zátěží pro vaše záda a ruce. Skládací kočárky se také skvěle hodí na nákupy nebo pochůzky, pokud nejste schopni přepravovat kočárek po svých. Kočárky lze také použít k přenášení drobných předmětů na cestě za nákupy. Kočárky lze velmi snadno rozložit a poskládat do kufru auta. Využijete je také při cestách do zahraničí například vlakem nebo letadlem.

Materiál kočárku

Nejlepší materiál kočárku je takový, který dobře odolává opotřebení. Čím silnější je materiál, tím menší je pravděpodobnost, že se při pohybu poškodí.  Nejlepší materiál kočárku bude také takový, který se snadno pere (zejména pokud máte děti). Vrchní část kočárku by měla být z nepromokavého materiálu a zároveň by měl být dobře omyvatelný.

Mohlo by vás zajímat