Koupání miminka: Jak na to krok za krokem?

Jak často koupat miminko

Pokožka kojenců je velmi tenká, citlivá a její ochranný film ještě není zcela vyvinutý. Při každém koupání se tento ochranný film vytvořený vlhkostí a mýdlem smyje a pokožka dítěte se stává citlivější. Proto se doporučuje koupat malé děti jednou za dva až tři dny a děti se sklonem k ekzémům a alergiím jednou týdně. Samotná koupel by měla trvat ideálně 5 až 10 minut. Nedoporučuje se koupat dítě déle než 10 minut, protože to může poškodit pokožku a způsobit vyrážky.

Kdy koupat miminko – ráno nebo večer?

Vhodná doba pro koupání miminka je podvečer nebo večer. Doporučujeme se koupat přibližně hodinu před krmením a následným uložením do postele.

Co budete potřebovat ke koupání miminka

Pro koupání miminka budete potřebovat několik věcí. Nejdůležitější je lehátko do vany, dětská vanička nebo kyblík. Lehátko zajistí miminku dostatečný prostor pro pohyb nožiček i ručiček. Dětská vanička i kyblík je pohodlná a hlavně bezpečná. Před koupáním si dále nachystejte dětské mýdlo nebo sprchový gel, dětský šampon, žínku nebo houbičku, osušku, krém na opruzeniny a oblečení. Mějte po ruce i čisté plenky, vatové tyčinky, nůžtičky, hřebínek na vlasy.

Teplota vody při koupání miminka

Kojenecká pokožka je křehčí než pokožka dospělých a je citlivější na teplo. Při koupání dítěte vždy přizpůsobte teplotu vody zvyklostem dítěte. Vyplatí se investovat do kvalitního teploměru. Můžete začít s teplotou 35 – 37 °C a postupně se kolem šestého měsíce dopracovat až ke 30 °C. Šestiměsíční dítě zvládne 30 °C bez problémů.

Jak miminko mýt

Vysvětlit, jak mýt miminko vám mohou již v porodnici, nicméně zde máme návod, jak na to. Nebojte, není to nic těžkého. Miminko myjte od hlavičky směrem k nožičkám. Dbejte na to, aby se jim přípravky nedostaly do očí a abyste nezapomněli na všechny partie a záhyby na těle. U holčiček si dejte pozor na mytí intimních partií. Ty myjte vždy od genitálii k zadečku, abyste zamezili vzniku zánětu. Chlapečkům pečlivě umyjte okolí penisu a šourku. 

Během koupání na miminko stále mluvte a popisujte mu, co děláte. Nikdy nenechávejte miminko během koupání samotné. Po umytí miminko opatrně osušte ručníkem. Po osušení použijte vhodné přípravky na zjemnění pokožky miminka. Doporučujeme použít krém proti opruzeninám a líh na pupík u novorozenců. 

Mohlo by vás zajímat