Když se stěhujete do nového bydlení, neuvažujete nad tím, co budete mít za sousedy. Když bydlíte v bytě, můžete mít jednoho souseda nad sebou druhého pod sebou a další dva vedle. Stačí vám jeden hlučný soused k tomu, abyste měli ze života peklo a z klidného místa pro váš relax a odpočinek válečnou zónu. Přeci jen ne každý má na to přestěhovat se z bytu do rodinného domu. Co tedy dělat s hlučnými sousedy a jak se můžete bránit?
Hluční sousedé přes den
Především v době pandemie, home officů a karantén jsme pocítili hluk od sousedů přes den výrazněji. Děti byly doma bez vyžití, zoufalí rodiče s nimi a vy jako sousedi ještě zoufalejší pod nimi. Život přes den také dokáže „zpestřit” uštěkaný pejsek, kterému se stýská po páníčkovi nebo rekonstrukce.
V každém případě vždy jako první zkuste domluvu. V klidu se sousedy promluvte. Možná ani netuší, že dělají takový rámus, omluví se a do budoucna si budou dávat větší pozor. Nezapomeňte, že hodní a rozumní lidé stále existují. Bohužel ale existuje také velké množství arogantních sousedů, kteří nemají zájem s vámi nic řešit a budou vám rádi komplikovat život.
Hluční sousedé v noci
Noční klid trvá od 22:00 do 6:00 hodin ranních o víkendu i v pracovní dny. Samozřejmě pokud sousedé jednou za čas uspořádají menší večírek a i v ranní hodiny slyšíte bujaré veselí, dá se to pochopit. Stejně tak pochopíte, když to vášniví milenci pod vámi jednoho večera přepísknou nebo když se staršímu pánovi vedle vás vybíjí sluchátka do uší, a tak má film puštěný naplno, aby ho slyšel.
Vše se dá sem tam pochopit. Horší je to v případě, že se hluk opakuje, nebo nedej bože stupňuje. Stejně jako u hluku přes den, je nejlepší nejdřív zkusit domluvu. Co ale dělat v případě, že ani ta nezabírá?
Jak se bránit proti hlučným sousedům
Možná se vám to už dokonce někdy stalo. Odhodlali jste se zaťukat na hlučného souseda a prosili ho, aby hudbu trochu ztišil. Ten si nasypal popel na hlavu, omluvil se a pár dní byl klid. Jenže pak se situace začala opakovat. Na prosby ani výhružky nereagoval a dokonce už na vás začal spouštět, ať ho přestanete otravovat.
V občanském zákoníku najdete, že „vlastník nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, kouřem, plyny, popílkem, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.“ Pokud je hluk neúnosný, existuje několik cest, jak podobnou situaci řešit.
- Policie ČR
V případě, že se jedná o rušení nočního klidu, je nejlepším řešením obrátit se na Policii ČR. Příslušníci PČR mohou hlučnému sousedovi uložit pokutu až 10 000 korun a v případě, že se hluk opakuje až 15 000 korun. Nebojte se před příjezdem pořídit důkaz ve formě videa či zvukového záznamu, aby bylo jasné, že jste si celou věc nevymysleli.
- Majitel bytu
V případě, že jsou hluční sousedé pouze nájemníci, můžete se spojit s majitelem bytové jednotky. Ten ve většině případů nebude chtít riskovat žalobu či stížnost, a tak pohrozí nájemníkům vystěhováním v případě, že se hluk bude opakovat. I majitel bytu to však může pojmout velmi nedbale a jen tak mezi řečí nájemníkům zmínit, aby se trochu ztišili.
- Výbor či předseda SVJ
V případě, že ani majitel se situací nepomůže, můžete se obrátit na předsedu a výbor SVJ. Ti situaci mohou řešit domluvou či upozorněním v písemné formě.
- Obecní úřad, krajské hygienické stanice nebo stavební úřady
Jako poslední možností před podáním žaloby je ještě kontrola od úřadů či hygienické stanice. Úřad si může sousedy předvolat či je rovněž kontaktovat písemným upozorněním. Stavební úřad či hygienická stanice může provést měření hluku, které se bude hodit v případě, že budete muset podat žalobu.
Podání stížnosti na souseda
Když podáváte stížnost na souseda, vždy co nejdetailněji popište, co se u vás odehrává a jak jste dosud v celé věci postupovali. Můžete ještě vyzkoušet tzv. předžalobní výzvu, ve které souseda naposledy, definitivně požádáte, aby s hlukem přestal. Pokud ani to nezabere, poslední možností je obrátit se na soud formou žaloby.
Stavební úpravy bytu
Pokud věc nechcete řešit přes soud, můžete ještě zkusit nenáročné úpravy vašeho bytu, které vám pomohou s odhlučněním zdí od sousedů a s aspoň malou eliminací hluku. Pomoci může obložení stěn akustickými deskami a podklady, stejně jako měkké doplňky (polštářky, těžké závěsy nebo koberce), které zvuk pohltí.