Co to jsou barefoot boty a jak si vyrobit první barefoot sandály

Za posledních pár let se boty barefoot staly velmi populární. Důvodů je spousta, ale než si je řekneme, je dobré povědět si, co to vlastně barefoot boty jsou. Boty barefoot v překladu z angličtiny znamenají „naboso”. Pro člověka je bosá chůze nejpřirozenější a nejzdravější pohyb. Boty barefoot veškeré výhody chůze naboso poskytují a k tomu nohy chrání před zraněním a proti vlivům počasí.

Jaké druhy barefoot bot existují:

  • zimní barefoot boty (kozačky, nižší kozačky, s kožíškem bez kožíšku..)
  • dámské barefoot boty (tenisky, sandály, baleríny, polobotky, volnočasové, domácí..)
  • pánské barefoot boty
  • dětské barefoot boty a barefoot boty pro miminka (baleríny, capáčky, volnočasové, kotníkové, polobotky, sandály, přezůvky, ponožkové boty, sportovní boty, tenisky…)

Proč barefoot boty

Klasická obuv, na kterou jsme zvyklí, nohám nedávají dostatečnou volnost a prostor, které zajišťují správný došlap a fungování palce. Mnoho lidí má své vlastní důvody, proč si barefooty pořídili, nicméně mezi nejčastější z nich patří zdravotní komplikace spojené se špatnou chůzí či došlapem.

Poznámka: špatná chůze nebo došlap může vést přes potíže zad a páteře i k bolestem hlavy. Problematiku špatné chůze není radno podceňovat.

Barefoot boty nabízí nepřeberné množství dámských, pánských i dětských modelů, které se hodí pro všechny příležitosti. Klasické boty bývají pro nohy zbytečně úzké a pevné, tedy noze neumožňují dostatečnou volnost při pohybu, kdy se noha napíná a roztahuje. Barefoot boty mají oproti klasické obuvi velmi pružnou podrážku a nulový rozdíl výšky mezi špičkou a patou, tj. podpatek. Nulový podpatek nám pomůže k přirozenějšímu držení celého těla a ke zdravější chůzi. Rovněž barefoot boty kladou důraz na udržitelnost a lokální i etickou výrobu. Koncept udržitelnosti a ekologičnosti velmi pomáhá i v boji s klimatickou krizí.

První boty barefoot

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet první boty barefoot, výborně! Vzhledem k tomu, že se jedná o úplně jiný typ bot, než jste zvyklí, budete se v nich také jinak cítit. Je tedy dobré vyzkoušet nejdřív třeba jeden pár volnočasových bot a zjistit, jestli se v nich cítíte dobře.

Pochopitelně by bylo nejlepší zajít do specializované prodejny, kde vám prodavači pomohou s výběrem, nohu vám změří, prodiskutují s vámi vaše individuální požadavky a vyberou to nejlepší pro vás. Ovšem ne vždy je možné takovou prodejnu navštívit a je nutné nakupovat online. Máme pro vás několik základních rad, díky kterým si dokážete vybrat dokonalé barefoot boty přímo pro vás.

  • Změřte si velikost chodidla (neřiďte se standardním konfekčním číslem jako u klasické obuvi).
  • Noha má mít v botě dostatek prostoru (nechte si nějaké místo před palcem).
  • Noha by zároveň v botě neměla být sevřená, ale ani příliš uvolněná.
  • Při výběru si dávejte pozor na výšku nártu a zohledněte i šířku vašeho chodila.

Jak vyrobit barefoot sandály

Dobrou zprávou je, že barefoot sandály se dají jednoduše vyrobit. K výrobě potřebujete pouze obuvnickou plotnu, šňůrky (tkaničky, stuhy), papír, křídu, nůžky, zapalovač, děrovací kleště.

Nejdříve obkreslíte svou vlastní nohu na papír a podobiznu trochu zvětšíte a zakulatíte. Poté šablonu vystřihnete a překreslíte na plotnu, ze které podrážku vystřihnete. Následně zvolíte způsob úvazu (na internetu najdete několik návodů) a podle toho uděláte do podrážky dírky. Pak už jen podle návodu provlečete šňůrku a boty jsou na světě.

Mohlo by vás zajímat