Cestování se psem do zahraničí

Polovina prázdnin za námi a majitelé pejsků vyráží na dovolenou do zahraničí. Někteří z nich najdou pro pejska dočasné hlídání u rodiny či známých, ale spousta páníčků chce za každou cenu vycestovat i se svým mazlíčkem. Ještě než vyjedete se ale vyplatí na cestu se svým čtyřnohým přítelem pořádně připravit a zkontrolovat, že máte vše, co potřebujete.

Doklady potřebné k cestování se psem do zahraničí

Podmínky pro vycestování se psem do ciziny se velmi často liší podle toho, kam se chystáte vyjet. Nicméně existují tři základní doklady a dokumenty, které budete potřebovat kdekoli. Mezi ně patří:

  • mezinárodní cestovní pas (pet pas),
  • mikročip – registrační karta Národního registru majitelů zvířat,
  • platné očkování proti vzteklině (pes může vycestovat až 21 dní po očkování).

Cestování se psem po EU

Kamkoliv na dovolenou jedete, je dobré si zjistit, jaké konkrétní podmínky daná země pro vstup se zvířaty vyžaduje. Různé země mají dokonce omezen či plně zakázán vstup některých psích plemen (Dobrman, Rotvajler, Akita Inu a další). V drtivé většině zemí Evropské unie stačí doklady, které jsme uváděli výš. Pokud byste se například rozhodli vycestovat do Finska, Velké Británie, Irska nebo na Maltu, musíte mít rovněž potvrzení o tom, že je váš mazel odčervený (ošetření proti echinokokóze) 24-120 hodin před vstupem do země.

Poznámka: V případě vstupu do Chorvatska s plemenem typu bull, budete potřebovat průkaz původu, aby bylo ověřeno, že je pejsek uznaným plemenem. Křížencům bull plemen nebude povolen vstup do země.

V rámci EU může jedna osoba cestovat max. s 5 psi najednou a do téměř všech zemí vás nepustí s méně než tříměsíčním štěnětem.

Cestování se psem mimo EU

Země mimo EU jsou pro cestování se psem o něco složitější. V prvé řadě je nutné, aby si každý majitel mazlíčka zjistil konkrétní podmínky dané země pro vstup se psi. Některé země mají tyto podmínky opravdu velmi přísné (např. Austrálie), a to kvůli strachu zavleknutí parazitů a chorob do jejich jedinečné flory a fauny. Potřebné informace naleznete u kompetentní veterinární autority či na zastupitelském úřadu dané země.

Kam na dovolenou se psem

Některé země jsou víc dog-friendly než jiné. Kupříkladu cestování se psem do Rakouska, Německa či Slovenska je naprosto ideální volba, protože tam mají k pejskům podobný vztah jako  my. Velmi oblíbenou destinací pro cestování se psi je také Chorvatsko. Naopak méně oblíbená je Anglie, Španělsko či Irsko.

Cestování se psem v autě

Většina lidí volí pro cestování se psem auto. Přeci jen doprava letadlem do zahraničí se psem není zrovna nejlevnější. S pejskem se dostanete autem kamkoliv, jen je třeba dbát na bezpečnost při jízdě. Rovněž dbejte na to, abyste dělali časté zastávky a nechali vašeho čtyřnohého přítele vyběhat a vyprázdnit.

Mohlo by vás zajímat