Nečekaná změna počasí nebo terénu v horách častokrát způsobí horalům nemalé problémy. Nepřipraveností mohou ohrozit nejen svou bezpečnost, ale i bezpečnost ostatních. Kromě podrobného plánování trasy s ohledem na fyzickou zdatnost, doporučujeme zaměřit se také na vybavení do hor.
Seznam věcí, které na horách budete potřebovat se liší pro jednodenní a vícedenní treky a také v závislosti na období. Na zimní treky budete potřebovat přibalit teplejší spacák a zimní oblečení na hory. Na treku po ledovci se neobejdete bez maček a cepínu, na ferratách zase bez sedáku a karabin. V létě si vystačíte s kraťasy, lehkou mikinou nebo bundou. Na vícedenní treky budete potřebovat zabalit potřeby na vaření, naopak na jednodenní výlet stačí lehká svačinka. Přečtěte si, jaké základní vybavení určitě nezapomenout.
Vybavení na trek
Veškeré vybavení na hory si ponesete na zádech, a proto je důležité vybrat si dobrý batoh s vhodnou velikostí. Na jednodenní túry vám postačí turistický batoh s objemem kolem 20 litrů. Na dvoudenní nebo třídenní treky jsou vhodné batohy s velikostí okolo 35 litrů. Na delší vícedenní treky už budete potřebovat velkou krosnu.
Základní péči o nohy jsou kvalitní turistické boty, se kterými se budete cítit pohodlně a hlavně se vám nebudou tvořit puchýře. I ty si na trek vybírejte podle terénu. Pokud půjdete jednoduchý trek, kde není příliš mnoho kamení, vystačíte si s nízkými trekovými boty nebo trailovými boty na běhání. Do vyšších hor s těžším terénem sáhněte raději po pevných pohorách. Ty zajistí zpevnění kotníku a vyšší bezpečnost při chůzi na kamenech. Zároveň při dešti nebo brodění řek vydrží déle suché. V případě, že trpíte na vznik puchýřů, není na škodu, vzít si sebou i boty na přezutí – lehké tenisky nebo sandále. Ty můžete využít na odpočinkových místech nebo při sestupu, jakmile dojdete do jednodušší části.
Oblečení na hory vybírejte podle aktuálních podmínek
Oblečení je nutné vybírat s ohledem na podmínky. Před trekem se podívejte na počasí a tomu výběr přizpůsobte. Doporučujeme přibalit si vždy něco navíc pro případ, že by došlo k neočekávané změně počasí. Zároveň pokud vyrážíte na více dní, budete si muset vzít více kusů oblečení na převlečení.
Obecně se v dnešní době skvělých materiálu doporučuje oblečení na hory spíše vrstvit a vyvarovat se nošení tlustých kusů oblečení. Oblíbené je funkční oblečení, například z materiálu merino. Merino vlna je velmi jemná a příjemná na nošení, má schopnost pohlcovat pachy a má termoregulační vlastnosti. Vaše tělo tedy dokáže udržet v suchu a teple. Pokud jdete na vícedenní trek, oceníte boty na přezutí. Výbornou volbou jsou barefoot boty, které jsou skladné a pohodlné.
Mezi základní oblečení na hory patří:
- bunda – nepromokavá, softshellová, větrovka, péřovka,
- funkční spodní prádlo,
- funkční ponožky,
- trička s krátkým a dlouhým rukávem,
- mikiny a vesty,
- turistické a nepromokavé kalhoty,
- kraťasy,
- čepice nebo šátek,
- rukavice,
- nákrčník.
Jídlo na hory
Na jednodenní trek vám vystačí menší oběd a lehká svačinka. Na svačinu jsou oblíbené ořechy a sušené ovoce, které vám dodá potřebné cukry a energii. Výhodou sušeného ovoce je menší váha i velikost. Na získání rychlých cukrů jsou ideální energetické tyčinky, čokolády a sladkosti. Nevýhodou je, že rychle získaná energie z těchto potravin, může stejně rychle zmizet.
Na oběd jsou oblíbené toasty, chleba, krekry nebo tortilly, které jsou skvělou alternativou pro pečivo. K tomu se hodí uzeniny, tuňák, sardinky nebo sýry. Kdo by se chtěl vyvarovat těžké váze, může sáhnout po sušeném masu. Pro milovníky zeleniny a lehčích jídel je vhodné avokádo, hummus, vařené vejce, uzený losos nebo zeleninové či těstovinové saláty.
Pokud vyrážíte na vícedenní přechody, budete si muset kromě jídla přibalit i potřeby na vaření. Neobejdete se bez vařice, kartuše, příboru a nože. K snídani jsou ideální ovesné kaše, do kterých stačí přisypat sušené ovoce nebo oříšky pro vylepšení chutí. Hodí se také přibalit čaj nebo čerstvou kávu. K obědu a večeři jsou ideální obiloviny a luštěniny například kuskus, quinoa, červená a černá čočka nebo rýže. Do nich můžete přidat zeleninu, uzeniny, koření a získáte plnohodnotné jídlo.
Ti, co neradi vaří, ocení již hotová jídla, která stačí zalít vodou. Kromě klasických sáčků, které koupíte v každém obchodě, existuje na trhu hromada výrobců s rozmanitou nabídkou výborných jídel bez chemických přísad. Oblíbené je Adventure menu, Travellunch, Mana nebo Summit to Eat.
Na treku se neobejdete bez vody, které si berte vždy dostatek. Pokud jdete delší trek, zjistěte si, zda po cestě existují studánky nebo jiné možnosti, kde vodu dobrat.
Mezi základní vybavení na vaření do hor patří:
- vařič,
- kartuš,
- ešus nebo jiný typ nádobí,
- hrnek a láhev s vodou,
- příbory,
- kapesní nůž,
- zapalovač nebo sirky.
Spaní a hygiena v horách
Probouzet se při východu slunce, usínat se západem nebo pozorovat během noci nebe plné hvězd, je to nejkrásnější, co můžete na horách zažít. Na spaní si nezapomeňte karimatku, spacák, skládací nafukovací polštářek a stan. Stan vám mohou vynahradit přístřešky nebo celty.
Ráno a večer budete potřebovat hygienické potřeby. Nezapomeňte na kartáček na zuby a pastu, které lze koupit v cestovním balení. Hodit se vám bude malý ručník, mycí gel a šampón, deodorant, kapesníčky a toaletní papír.
Ostatní potřeby na hory
Během treku byste měli také myslet na vaši bezpečnost a zdraví. Kromě výše zmíněných doporučujeme přibalit:
- lékárničku,
- mapu, GPS navigaci,
- mobil včetně nabíječky a powerbanky,
- fotoaparát,
- repelent,
- opalovací krém,
- balzám na rty,
- sluneční brýle,
- čelovka s náhradní baterkou,
- nepromokavé obaly například na doklady,
- doklady a pojištění.