Jak malovat akrylovými barvami

Akrylová barva nabízí téměř nekonečné množství kombinací barev, textur a tahů. Vytvářejte zářivé obrazy s živými barvami nebo chladnými technikami a proměňte každodenní předměty v umělecká díla. Pusťte se do nových výtvarných technik a kompozic, které vaše kreativní tvoření posunou o level výš. Umění je nádherný způsob , jak si vyzdobit interiér.

Na co lze malovat akrylovými barvami

Akrylové barvy jsou nejuniverzálnějším typem barev, které jsou k dispozici. Co s nimi můžete namalovat? Můžete malovat na papír, plátno, dřevo, karton potažený plátnem a mnoho dalších materiálů. Akrylové barvy využijete například pro ubrouskovou techniku, malování na textil nebo na sklo a porcelán.

Jaké štětce na akrylové barvy

Akrylová malba se v podstatě skládá z postupných vrstev barvy. Štětce se rozlišují podle tvrdosti – měkké štětce, tvrdé štětce. Alternativně lze použít malířské špachtle.  Pokud začnete nanášet první vrstvu barvy příliš silně, budou tahy štětcem jasně viditelné a bude velmi obtížné zabránit vzniku malířských stop tam, kde je nechcete mít. Proto se doporučuje nanášet nejprve tenké vrstvy barvy; na plátno naneste škálu barev, počkejte, až zaschnou (10-15 minut), a poté nanášejte postupně silnější vrstvy.

Technika malování akrylových barev

Všechny akrylové obrazy jsou malovány akrylovými barvami. Lze je použít jako olejové barvy a plně využít jejich pastózní formu a krycí vlastnosti, nebo s nimi lze zacházet jako s akvarelovými barvami a nanášet je v transparentních vrstvách. Nejčastěji používaným podkladem je plátno, které výborně reaguje jak na tradiční techniky založené na malbě podkladu bílou podmalbou, tak na avantgardnější metody založené na použití materiálů, které umožňují přímý kontakt podkladu s výchozími barvami. Existují různé techniky malování. Mezi nejzákladnější patří akvarelová technika a olejová technika. 

Jak pracovat s akrylovými barvami

Akrylová barva je všestranná, snadno se používá a rychle schne do voděodolné podoby. Je k dispozici v řadě barev, včetně třpytivých metalických. Barvy velmi rychle schnou, a proto je důležité používat  pouze tolik kolik barev, kolik je aktuálně potřeba. Akrylové barvy při schnutí tmavnou. 

Vodu pro ředění používejte opatrně. Příliš velké množství vody může způsobit barevně nevyrovnanou malbu. Před nanesením prvních vrstev barvy musíte na plátno nanést tolik barev, aby pokrylo všechny části povrchu. Nejsvětlejší barva by měla být základní barvou. V průběhu malování si všimnete, že se některé barvy na některých částech obrazu slijí nebo se jeví nerovnoměrně v porovnání s jinými. Je to proto, že se z těchto míst odpařuje voda.

Rychlý a účinný způsob čištění štětců najdete tak, že je všechny ponoříte do sklenice vody. Štětce myjte průběžně, aby barva nezaschla. Nezapomeňte je zajistit tak, aby se nedotýkaly dna. Poté do sklenice přidejte malé množství prostředku na mytí nádobí. Nakonec každý štětec umyjte malým krouživým pohybem tak, abyste z každé štětiny odstranili všechny zbytky barvy. Malování je nádherný koníček, který vám může vydržet až do konce života. Je tedy vždy důvod se zlepšovat.

Mohlo by vás zajímat