Cestování se psem: Jak převážet psa v autě

Je známý fakt, že Česká republika je zemí pejskařů. Psa má v domácnosti 40 % Čechů. Většina lidí se však shodne, že pejsek není jen domácí mazlíček, ale především člen rodiny. V tu chvíli se z něj stává parťák nejen na procházky a odpočinek doma, ale také na dovolené, low cost výlety a dále. Spousta lidí má tendenci přepravu psa v autě podceňovat, přestože hrozí velké riziko ohrožení zdraví mazlíčka, ostatním přepravovaným osobám nebo dalším účastníků provozu v případě nehody.

Přeprava psa v autě podle zákona

Problémem je, že zákon nijak nespecifikuje, jak by měl být pes bezpečně převážen. Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52 v bodě 5 říká: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“

Záleží tedy pouze na konkrétní policejní hlídce, jestli usoudí, že je pes přepravován bezpečně a neohrožuje sebe ani ostatní. 

Jak by cestování se psem v autě vypadat nemělo

Rozhodně se nedoporučuje nechávat psa volně ležícího či sedícího na zadních sedačkách vozidla. Nejen že může řidiče v průběhu cesty rozptylovat a ten může z nepozornosti způsobit dopravní nehodu. V případě, že by auto havarovalo, by se ze psa na zadním sedadle stalo volné břemeno, který by v poměrně malé rychlosti dokázalo velmi ublížit řidiči i dalším přepravovaným osobám. Další scénář může vypadat tak, že řidič kvůli volně pohybujícímu se psovi nevěnuje pozornost řízení a díky tomu vjede do hluboké kaluže a aquaplaning je na světě.

Stejně tak se nedoporučuje převážet pejsky na místě spolujezdce na zemi, případně v náručí. Znovu v případě nehody, hrozí riziko výbuchu airbagu, který by pejska mohl přinejmenším velmi vážně zranit.


Pokud se chystáte s pejskem na dovolenou, přečte si také článek o cestování s psem do zahraničí. Určitě tam najdete užitečné informace.


Možné způsoby, jak na přepravu psa v autě

Jak by tedy měla přeprava psa v autě vypadat? V závislosti na plemeni a stáří pejska jsou na výběr dvě možnosti převozu autem ー v kufru a na zadních sedačkách.

Přeprava psa v kufru v boxu nebo kleci

Nejbezpečnějším řešením, jak cestovat se psem v autě, je v kufru v přepravce nebo kleci pro přepravu psa. Nejenže vám pejsek nezašpiní interiér auta, ale také v případě nehody, nevyběhne z otevřeného kufru a nebude ohrožovat ostatní. 

Problém nastává ve chvíli, kdy máte větší plemeno klec pro jeho přepravu se vám do auta jednoduše nevejde. V tu chvíli zbývá jediná možnost, a to nechat pejska v kufru volně. Pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme pořídit kvalitní oddělovací mříž nebo síť, kterou mazlíčkovi zabráníte v přechodu na zadní sedačky.

Přeprava psa na zadních sedačkách

Přeprava na zadních sedačkách se naskýtá jako druhý způsob. V každém případě je vždy nutný postroj, který se většinou připoutá k bezpečnostním pásům a pes je tedy jištěný. Samotný postroj ale k přepravě nestačí. Menší pejsky můžete přepravovat ve speciálních „autosedačkách” a tím jim tak vymezit prostor, ve kterém se mohou pohybovat. Nebo se vyrábí speciální autodeky pro psy, které se zavěsí za opěradla zadních i předních sedadel a vytváří jakési „koryto”. Nehrozí tedy, že by pes zapadl do prostoru mezi předními sedadly a zabraňuje znečištění sedaček od chlupů, slin a pod.

Mohlo by vás zajímat