Inspirace pro vnitřní osvětlení

Požadavky na dokonalý design interiéru se stále zvyšují a s tím i požadavky na vnitřní osvětlení, které je neméně důležité. Vnitřní osvětlení může ovlivňovat naši náladu pocity i energii, a proto je potřeba se při výběru svítidel zastavit a zamyslet se, co od jednotlivé místnosti očekáváme, co v ní většinu času děláme a podle toho vybírat světla. V tomto článku si uvedeme oblíbené trendy v interiérovém osvětlení napříč nejdůležitějšími místnostmi v domě.

Díky osvětlení můžete jednotlivému pokoji vdechnout jedinečnou atmosféru a i zpočátku obyčejný pokoj proměnit v moderní a inovativní prostor. Za poslední dva roky se vnímání domova pro mnohé dost rapidně změnilo. Pandemie nás donutila trávit více času doma, a proto je vnitřní osvětlení důležitější než kdy jindy. Vhodně zvoleným světlem, které zapadne do celkového designu místnosti a zároveň i vynikne je cesta, jak vašemu domovu dodat něco jedinečného a originálního.

Závěsný lustr k jídlu

Jídelní stůl je pro mnoho domácností srdcem domova, u kterého se každý den celá rodina sejde a užije si společné jídlo a čas. Pokud k jídelnímu stolu přidáte ikonickou, závěsnou lampu, okamžitě tím pozvednete celkové vnímání tohoto prostoru a vytvoříte sladký pocit domova. Světlo u jídelního stolu by nemělo stolující nijak oslňovat ani zbytečně stínit. 

Funkční svítidlo do obývacího pokoje

V obývacím pokoji se většinou kombinují dvě potřeby. Je nutné mít tam tlumené světlo pro případ večerní pohody u televizoru a bodové světlo, pokud si budete chtít číst, pracovat nebo třeba plést. V mnoha případech se tento „spor” řeší tlumeným centrálním světlem, které dostatečně osvětlí celou místnost a stojací, nástěnou či stolní lampou umístěnou do čtecího koutku, která vám nasvítí pouze tu část pokoje, kterou potřebujete.

Zdroj: www.creativecables.cz

Romantika do ložnice

Ložnice vyžaduje velmi tlumené světlo tak, aby sloužilo k odpočinku a příjemně unavilo. Velikost svítidla do velké míry závisí na velikosti ložnice a výšce stropu. Přeci si nechce pořídit nádhernou, elegantní závěsnou žárovku a každé ráno do ní při vstávání z postele hlavou narazit. Pokud máte ložnici menší, tak akorát na postel a noční stolky, doporučujeme zvolit menší, stropní světlo, které nebude zavazet a místnosti poskytne požadované osvětlení. Pokud máte ložnici větší, můžete klidně vybírat mezi většími závěsnými svítidly ve výraznějším designu. Do ložnice se velmi často vybírají také LED RGB svítidla, u kterých můžete nastavit barvu a intenzitu světla podle nálady nebo příležitosti.

Osvětlení podle velikosti obydlí

Jak jsme již zmínili výše, výběr osvětlení rovněž závisí na velikosti bytu nebo domu. Pokud disponujete větším prostorem, nemusíte se závěsných žárovek s honosnými stínidly bát. V případě že okolo sebe máte menší prostor, je dobré vybírat menší svítidla. Nemusíte se však omezovat pouze na stropní svítidla. Momentálně jsou velmi populární nástěnná bodová světla, která nejen že nezaberou moc místa, ale opticky místnost ještě pomohou zvětšit. V posledních několika měsících dominuje jednoduchost a zemité barvy stínidel. Ovšem trendy se rychlostí blesku mění rok co rok, a tak bychom se nedivili, kdyby za rok do módy přišly typické, křišťálové lustry v glamour stylu.

Zdroj: www.creativecables.cz

Mohlo by vás zajímat