Na co si dát pozor při koupi kola z bazaru

V dnešní době se stala jízda na kole populárnější než kdy jindy. Ve specializovaných prodejnách narazíte na kola, která jsou kolikrát dražší než auta, a to si nemůže dovolit každý. Právě proto mnoho lidí sklouzává ke koupi ojetého jízdního kola přes nejrůznější bazary. Stejně jako ve všem ostatním však platí ー ne vše je tak dobré, jak se na první pohled zdá. Právě proto přicházíme s tímto článkem, který všem potenciálním nákupčím jízdních kol pomůže odhalit podvodný inzerát nebo se vyhnout koupi takzvaného zajíce v pytli.

Zkontrolujte technický stav kola

Při vybírání jízdních kol z bazaru se obrňte trpělivostí. Jízdní kola na bazarech prodává mnoho lidí a někteří z nich se mohou pokusit o podvod. Proto čtěte inzeráty velmi pečlivě a ideálně se vyhněte inzerátům typu: “Prodám nové trekové kolo v perfektním stavu za 15.000 Kč”. Pokud však najdete inzerát, který zní věrohodně, vždy si domluvte osobní setkání, při kterém si kolo pořádně prohlédnete a budete se na něm moct svézt. Klidně se nebojte vzít s sebou někoho zkušenějšího. Přeci jen jde o vaše peníze, a pokud zaplatíte za kolo, které se po týdnu rozpadne, budete to vy, kdo spláče nad výdělkem. Pojďme si tedy společně uvést, na co koukat, pokud si jdete kolo prohlédnout.

Rám kola

V prvé řadě vždy zkontrolujte rám. I sebemenší prasklinka se při větší zátěží může proměnit v trhlinu, která nejen že s největší pravděpodobností nepůjde opravit, ale především může ohrozit vaše zdraví. Stejně tak hledejte kosmetické vady jako větší škrábance, o kterých se inzerent nezmínil.

Pohyblivé části kola

Jako další zkontrolujte na kole vše, co se hýbe. Abyste zjistili, jaká je vůle v hlavovém složení, musíte zabrzdit přední kolo a zatahat za řídítka dopředu a dozadu. Když už jsme u řídítek, zkontrolujte, že se hladce a bez problému točí. Nezapomeňte ani na kvalitu odpružení, stejně jako na všechny spoje a čepy.

Brzdy 

Špatné a opotřebované brzdy na kole vás mohou ohrozit na zdraví a životě. Právě proto je potřeba se na ně při kontrole jízdního kola zaměřit. Velmi důležité jsou zejména brzdové destičky, a proto se zaměřte hlavně na jejich kvalitu a stupeň opotřebení. Pokud jde o kolo s kotoučovými brzdami, tak rovněž zkontrolujte opotřebení kotouče, zda nevykazují poškození či nadměrné poškrábání.

Tlumiče kola

Při kontrole tlumičů se vůbec nebojte je pořádně zatížit. Je nutné ověřit, zda nekladou příliš malý nebo naopak velký odpor, případně zda z nich nevytéká olej. Tlumičům věnujte obzvlášť velkou pozornost, protože jejich případná oprava je poměrně nákladná záležitost. Zkontrolujte kluzáky, zda na nich nenajdete malé oděrky a zároveň i gufera.

Převodovka

Samotné řazení převodovkou by mělo být snadné a mělo by jít hladce. Zároveň s převody zkontrolujte ozubení převodových koleček, jestli nejsou opotřebovaná či jinak znehodnocená. Ruku v ruce s tím jde i řetěz, který by měl být krásně napnutý a od zubů neobroušený.

Ověřte původ kola

Pokud je kolo v dobrém technickém stavu, ještě se neradujte. V každém případě si vždy nechte doložit původ kola, tedy záruční list a doklady o pořízení. V případě, že by vám podvodník prodal kradené kolo, mohli byste o něj kompletně přijít a to bez jakékoliv náhrady. S tím také souvisí správné vyplnění smlouvy včetně všech náležitostí v případě že bude vše v pořádku a vy si rozhodnete jízdní kolo koupit. Nezapomeňte detailně specifikovat předmět koupi, a to včetně značky, barvy, čísla rámu apod. Pokud by se nakonec přeci jen ukázalo, že je kolo kradené, bude tato smlouva jediným důkazem, který potvrdí, že jste nevinný. Přejeme šťastnou ruku při výběru nového kola!

Mohlo by vás zajímat