Co je to Raspberry Pi a k čemu se používá?

Je vysoce pravděpodobné, že obyčejný smrtelník o počítači Raspberry Pi nikdy neslyšel. Všichni přece známe klasický Microsoft, který máme v našich PC a laptopech, tak co by nás zajímal nějaký minipočítač? Pravda ovšem je, že pokud pochopíte o čem tento exemplář vlastně je, může vás pohltit. Existují miliony lidí, kteří inovují Raspberry Pi a vymýšlí kdejaké zlepšováky. Jste z toho zmatení? Nedivíme se. Pojďte si s námi přečíst vše potřebné k tomu, abyste pochopili, kdo je to bastlíř a k čemu Raspberry Pi používá.

Co je bastlení?

Bastlení je činnost, kterou vykonávají jedinci, kteří se nazývají bastlíři. Bastlíř je člověk, který by se dal označit jako počítačový kutil a zabývá se informačními technologiemi a pracuje na jejich inovaci. Bastlení dokáže člověka, který se o to zajímá naprosto pohltit a mnohdy dokonce mohou vymyslet něco naprosto inovativního a nechat si patentovat. Je důležité si však uvědomit, že bastlíři nejsou profesionálové, pouze amatéři, kteří však velmi často dosahují obdivuhodných technických znalostí.

Co je to Raspberry Pi?

Teď už víte, co je to bastlení. Vzhledem k tomu, že se touto činností zabýváme v souvislosti s Raspberry Pi, mohlo již mnohé napadnout, co to tedy vlastně je. Pojďme si společně uvést, co tento počítač vlastně je, jak vypadá a k čemu slouží.

Raspberry Pi je jednodeskový počítač, který je velký zhruba jako balíček hracích karet. Raspberry byl původně vyvinut jako počítač s cílem podpory výuky informatiky na britských školách. První verze vyšla v roce 2012 a od té doby vyšly další dva prototypy. Ten poslední, Raspberry Pi 3, který je obdařen podporou wi-fi a bluetooth. Cena za Raspberry Pi se pohybuje zhruba do 1 500 Kč. Pod Raspberry Pi si můžeme představit slabší, stolní počítač. Má vše, co pro sestavení počítače potřebujete ー vývod pro monitor, klávesnici nebo myš. Raspberry můžeme využít jako multimediální přehrávač nebo také pouze pro připojení k internetu.

Zdroj: www.laskakit.cz

Co je uvnitř Raspberry Pi?

Jak jsme již naznačili, Raspberry neobsahuje displej. Nemá ani žádné vlastní úložiště a musíte použít MicroSD kartu (velikosti 4–32 GB). Naopak obsahuje standardní rozhraní typu USB 2.0, Ethernet, HDMI a jeden univerzální GPIO konektor. Můžete na něj nainstalovat jakýkoliv operační systém, který je kompatibilní s ARM platformou.

K čemu se Raspberry Pi používá?

Původně byl Raspberry zamýšlen pro podporu výuky programování a informatiky na školách. Jak jsme však naznačili, realita je trochu jiná. Podle průzkumu výrobců se odběratelé Raspberry mohou rozdělit na tři skupiny. Třetina odběratelů využívá zařízení na výrobu, druhá skupina jej používá do nejrůznějších průmyslových zařízení a třetina s nimi bastlí doma.

Co si ale takový bastlíř může s Raspberry Pi vytvořit? Pro ty z vás, kteří nepotřebují nejnovější počítač od Applu, můžete z Raspberry Pi vytvořit běžný stolní počítač ovšem o něco slabší. Dále pomocí tohoto zařízení zvládnete spustit mediální centrum, či zapracovat na automatizaci v menším rozsahu. Poměrně jednoduše tak zvládnete vytvořit například senzor kvality vzduchu, různá čidla, detektory apod.

Mohlo by vás zajímat