Kdo je dlouholetý řidič, jistě velmi dobře ví, co aquaplaning je, i jaké jsou jeho příčiny. Možná se s ním už někdy musel dokonce i poprat. Pokud ale teprve s ježděním začínáte, případě teprve uvažujete, že navštívíte autoškolu, mohl by se vám tento článek hodit. Aquaplaning je jev, který se může stát komukoliv, dokonce i motoristům na motorce. Do velké míry lze ovlivnit, ale někdy i s tím nejlepším vybavením a plnou pozorností smyku na mokré vozovce nezabráníte.
Co je to aquaplaning
Jak smyk, tak aquaplaning má na svědomí ztráta přilnavosti pneumatik k vozovce. Jak jste ale možná odtušili, aquaplaning souvisí především s vodou na vozovce (v překladu znamená klouzání po vodě). Nejčastěji můžete na aquaplaning narazit na hladkých a rovných vozovkách, kde v případě deště špatně odtéká voda. Velké nebezpečí hrozí u i několikacentimetrových kaluží nebo u vyjetých kolejích na vozovce.
Ale k věci ー pokud auto projíždí mokrou vozovkou pomalu, pneumatiky mají dostatek času vodu odvézt a tudíž po celou dobu drží těsný kontakt s vozovkou. Čím rychleji vozidlo jede, tím kratší dobu má dezén pneumatiky na to, aby vodu vytlačil. Ve chvíli, kdy se vody nahromadí moc, vzniká na kole souvislá vrstva vody a před pneumatikou jakýsi vodní klín, který pneumatiku zvedne. V tu chvíli auto ztrácí kontakt s vozovkou a řidič většinou kontrolu nad řízením.
Jaké jsou příčiny aquaplaningu
Hlavní příčiny aquaplaningu jsou tři ー rychlost vozidla, hloubka dezénu pneumatiky a množství vody na vozovce. Co se týče pneumatik, roli nehraje pouze hloubka dezénu. Určitý vliv hraje i typ a konstrukce pneumatiky. Například zimní pneumatiky mají obecně větší odolnost vůči vodě než letní pneumatiky. Vůči aquaplaningu lépe odolávají i užší pneumatiky, protože se hmotnost vozidla soustředí na menší plochu. Dalším faktorem v pravděpodobnosti vzniku aquaplaningu je i typ vozovky. Některé povrchy vozovky neodvádí vodu tak dobře jako jiné, a to zvyšuje riziko aquaplaningu.
Jak se dá zabránit aquaplaningu
Vždy platí, že u jízdy při ztížených podmínkách, musí řidič dávat větší pozor a uzpůsobit jízdu stavu vozovky. Tedy v případě, že jedete za deště, případně po dešti, je třeba, abyste ubrali plyn a jeli takovou rychlostí, abyste byli v případě aquaplaningu schopni pohotově reagovat.
U aquaplaningu je důležité předvídat a ve chvíli, kdy vidíte, že vjíždíte do větší kaluže, můžete preventivně sundat nohu z plynu a zmáčknout spojku. Pokud cítíte silné nárazy do volantu, znamená to, že vozidlo naráží do velkého množství vody, které se nashromáždilo před vozovkou. Právě v tu chvíli vozidlo ztrácí kontakt s vozovkou a vzniká aquaplaning.
Jak zvládnout aquaplaning
V případě, že se dostanete do situace, kdy auto ztratilo kontakt se silnicí, snažte se zachovat klid a s autem se neprat. Pokud je to možné, jeďte stále rovně a držte volant pevně v pozici tři čtvrtě na dvě. Nesnažte se prudce brzdit ani ubírat plyn, jelikož v tu chvíli se autu změní těžiště na zadní kola a vy se tak můžete dostat do ještě většího problému.