Ve chvíli, kdy se dva lidé mají rádi a rozhodnou se vzít, je to krásná věc. Svatba je nádherným okamžikem v životě, na který budete vzpomínat po celý život. Někdo celý život touží po vysněné svatbě s kočárem taženým koňmi, obrovskými šaty, a velkolepé hostině. Někomu na podobných věcech příliš nezáleží, chtějí se pobavit a především stvrdit svoji lásku jednou pro vždy a říct si své ano.
Při stanovení svatebního rozpočtu záleží na mnoha faktorech. Jaké jsou vaše sny, jak moc jste ochotni snížit ze svých požadavků, jaké máte známé a především kolik máte naspořeno, případně kolik vám přispěje rodina. V každém případě by se neměla otázka peněz a rozpočtu na svatbu řešit „za pochodu”. V nejideálnějším případě si s budoucím nastávajícím (nastávající) jednoho večera sednete k počítači nebo kusu papíru a projdete si položku výdajů po položce a společně si stanovíte, jakou maximální částku jste ochotni a schopni do svatby investovat. V rámci toho si také ujasnite, jaké jsou vaše požadavky a jak si svatbu představujete.
Co vše na svatbu
Ve chvíli, kdy budete řešit rozpočet na svatbu, měli byste alespoň orientačně vědět, co vše je potřeba na svatbu zařizovat a jaké jsou orientační ceny. Je potřeba si uvědomit, že okolo svatby je velké množství otázek, na které budete muset odpovědět, tudíž je ve vašem zájmu, abyste si ve věcech drželi určitý pořádek a řád.
Pokud nemáte dobrou představivost a nedokážete si představit, jak k sobě budou barvy, materiály, ozdoby a doplňky ladit, můžete si založit svou svatební visual board. Může to být fyzická či virtuální nástěnka, na kterou budete přidávat veškeré věci ohledně stavby. Šaty, oblek, kytici, dort, oznámení, barvy dekorací apod.
Co tedy zařídit na svatbu?
- poplatek úřadům,
- prstýnky,
- svatební hostinu,
- raut,
- alkohol,
- svatební oznámení (+ další tiskoviny),
- dekoraci a výzdobu,
- fotografa,
- hudbu
- a dopravu.
Pro nevěstu:
- svatební šaty,
- kytice,
- doplňky pro nevěstu,
- vizážistka,
- kadeřnice
- svatební manikúru.
Pro ženicha:
- oblek.
Kdo platí svatbu
V dnešní době je zvykem, že si svatbu platí svatebčané. Podle svatebního průzkumu, který zprostředkovala jedna svatební agentura, si svatbu plně hradilo necelých 42 % svatebčanů. V 30 % se složili rodiče a svatebčané a zbývající procento svateb platili rodiče svatebčanů.
V minulosti to však bylo jinak. V minulých dobách bylo zvykem, že rodiče nevěsty hradili většinu výdajů spojených se svatbou, zatímco rodiče ženicha platili alkohol, který se na svatbě vypil a většinou také svatební cestu. Nevěsta hradila svatební prsten pro manžela, ubytování pro svatební hosty (pokud bylo potřeba) a alespoň malé dárky pro družičky. Ženich toho hradil o něco více ー snubní a svatební prsten pro nevěstu, své oblečení, svatební kytici, správní poplatek a dárky pro všechny hosty.
Jak ušetřit na svatbě
Samozřejmě jako vždy, za krásu se platí. Tak je to i v případě svatby. Přesto lze uspořádat nezapomenutelnou a krásnou svatbu s opravdu rozumným rozpočtem. Spousta lidí se nechá poddat nutkání, aby bylo vše dokonalé, protože se o jejich svatbě bude mluvit. V tomto případě je dobré uvědomit si, že svatba je den vás dvou a nikoho jiného.
Jak vybrat peníze na svatbě
V dnešní době už je naprosto normální darovat svatebčanům peníze. Nebojte se tedy hostům říct, ať vám jako svatební dar dají příspěvek na svatbu či svatební cestu. Mimo jiné můžete peníze na svatbě vybrat formou her či soutěží. Častým způsobem, jak se na svatbě vybírají příspěvky je svatební tombola nebo dražba nevěstina podvazku. Rozhodně ale není vhodné, abyste od hostů napřímo vybírali peníze, pokud už vám většina z nich vložila peníze do obálky.